רחובות דיגיטל

רחובות דיגיטל

גלובליזציה ושוק העבודה העולמי

הגלובליזציה מקלה מאוד על מעבר עובדים למדינות אחרות לצרכי העסקה. כתוצאה מכך, עובדים החלו לאמץ אסטרטגיות שיאפשרו להם גישה לשוק העבודה העולמי, וביניהם גם לשוק העבודה הישראלי.

הגלובליזציה והסחר החופשי הפכו את ההעסקה הזמנית של עובדים זרים, לתופעה עולמית. עובדים זרים עוברים ממדינה למדינה, כאשר רבים מהם מחפשים פרנסה ותנאי חיים טובים יותר מאלה שמספקת להם מדינת המולדת שלהם. תופעה זו משפיעה גם על חקיקת חוקי עבודה הקשורים להעסקת עובדים זרים גם בישראל, כמו למשל החוק הישראלי, המתייחס ספציפית להעסקת עובד זר בסיעוד.

מהי גלובליזציה

המונח ׳גלובליזציה׳ מתייחס לחיבור בין מדינות המאפשר הפצת מידע, טכנולוגיה, מוצרים ומקומות עבודה. בעידן הגלובלי חברות יכולות להרחיב את פעילותן למדינות אחרות, ולהגיע למגוון רחב של תרבויות. גלובליזציה היא גם מערכת סחר חופשי המציעה לעובדים גישה לחברות ולמעסיקים שונים, במגוון ענפי תעשיה ובמדינות שונות.

אסטרטגיות גלובליות המאפשרות גישה לשוק העבודה העולמי

  • אסטרטגיית התְקִינָה (סטנדרטיזציה)

אסטרטגיית התְקִינָה מתייחסת לחברות המוכרות את אותם מוצרים במקומות שונים ברחבי העולם. אסטרטגיה זו מאופיינת בשמירה על שליטה מרכזית, במקום להאציל סמכויות לשווקים השונים. כתוצאה מכך, גישת הסטנדרטיזציה מקלה על תיאום הפעולות המבוצעות בסניפים השונים, היא מעודדת קבלת החלטות מהירות, ותורמת לקיצור משך זמן הייצור. מבחינת עובדי החברה, הסטנדרטיזציה כרוכה לעתים קרובות בשיתוף פעולה עם אנשי מקצוע אחרים במדינות אחרות, כדי לשווק את מוצרי החברה.

  • אסטרטגיית הבינלאומיות

האסטרטגיה הבינלאומית מאפשרת לחברה לעסוק ביבוא וביצוא של משאבים ומוצרים. אסטרטגיה זו מאפשרת לחברה לשמור על נוכחות פיזית באתר העיקרי שלה, ותוך כדי כך לעבוד עם ספקים זרים או לעסוק במסחר עם לקוחות בינלאומיים. גישה זו מתמקדת בניהול העסק באתר החברה העיקרי, תוך הרחבת חלק מהפעילות העסקית לשוק הבינלאומי.

  • אסטרטגיית הרב לאומיות

האסטרטגיה הרב לאומית מאפשרת לחברה להציע את מוצריה לשווקים מקומיים בודדים, במגוון מיקומים שונים. גישה זו מאפשרת לחברה להקים מתקנים פיזיים במקומות שונים ולהעסיק עובדים שיפקחו על הפעילות שלה.

אחד היתרונות של הגישה הרב לאומית נעוץ בכך שהיא נותנת מענה לדרישות הספציפיות של כל שוק ושוק, ובכך מצליחה לשפר את שביעות רצונם של הלקוחות.

לעובדים שכירים, האסטרטגיה הרב לאומית יכולה להציע גישה להזדמנויות תעסוקה בינלאומיות ולניידות מקצועית. למשל, העובד יוכל לעשות רילוקיישן מהסניף הישראלי של החברה בה הוא עובד, לסניף אחר שלה הפועל במדינה אחרת.

לבסוף, אחד החסרונות של הגלובליזם הוא העובדה שבמדינות שונות עשויות להיות תקנות עבודה שונות. תקנות אלה עשויות להכיל חוקים שונים לגבי זכויות וחובות העובדים, היתרי העסקה, הליכי סיום עבודה, הליכי הגשת בקשה להעסקת עובדים זרים ועוד. לכן, מעסיקים ישראליים המעוניינים להעסיק עובדים זרים, כמו גם עובדים זרים שרוצים לקבל אשרת עבודה בישראל, צריכים להכיר את החוקים לפני הגשת הבקשה לאישור העסקה או לקבלת אשרת עבודה.

נכתב בשיתוף >> https://www.meytalsudri.co.il/

על הכותב
על הכותב

מאור בן יעקב - מייסד הפורטל יזם ומומחה לשיווק דיגיטלי לעסקים.