רחובות דיגיטל

רחובות דיגיטל

מחיקת חובות – האם התהליך הזה בשבילכם?

אם אתם בעלי חובות וקשה לכם לפרוע את החובות שלכם, ייתכן שזה הזמן לשקול אפשרות של מחיקת חובות. תהליך משפטי זה מאפשר לחייבים עם קשיים כלכליים להתחיל דף חדש. התהליך מתנהל במסגרת חוק חדלות פרעון ושיקום כלכלי, וייתכן שזהו הפתרון שאתם מחפשים. 

מאמר זה יספק לכם פרטים נוספים ויעזור לכם להבין האם זהו המסלול הנכון עבורכם.

האם אתם זכאים למחיקת חובות?

בישראל, חוק חדלות פרעון ושיקום כלכלי מ-2018 מאפשר מחיקת חובות תחת תנאים מסוימים. החוק נכנס לתוקף מ-15 בספטמבר 2019 ומיועד לייעל תהליכים ולהגן על זכויות החייבים והנושים. חייבים יחידים, כולל בעלי תיק עוסק עצמאי, וגם תאגידים כמו חברות בע"מ, יכולים להגיש בקשה לפתיחת הליך חדלות פרעון. החוק מאפשר גם לנושים ובמקרים מיוחדים, גם ליועץ המשפטי לממשלה, לפתוח הליך כזה.

מתי אפשר למחוק חובות?

מחיקת חובות ניתן לשקול כאשר החייב לא מצליח לעמוד בהוצאות והחובות שלו, וזה מוביל לצבירה של חובות וריבית. כאשר המצב הכלכלי הופך לקריטי, ואין סיכוי לשלם את החובות, כדאי לשקול כניסה לתהליך חדלות פרעון ושיקום כלכלי. ניתן להגיש בקשה להליך זה רק אם החייב עומד בתנאים מסוימים.

למי מומלץ להיכנס לתהליך מחיקת חובות?

אם יש לך חובות שאתה לא מצליח לשלם, או שיש נגדך תיקים משפטיים בשל חובות, כדאי לחשוב על כניסה לתהליך מחיקת חובות הנקרא תהליך חדלות פרעון ושיקום כלכלי (מה שבעבר היה נקרא – פשיטת רגל). אם תפעל לפי ההנחיות, תוכל בסוף התהליך למחוק חלק מהחובות, ולהתחיל את החיים הכלכליים שלך מחדש. זוהי דרך שמסייעת לאנשים שנקלעו למצוקה כלכלית ולחובות גדולים, לצאת ממעגל החובות ולפתוח דף חדש.

כמה זמן נדרש לתהליך מחיקת החובות?

תהליך מחיקת חובות כולל שלושה שלבים ודורש כ-4 שנים. השלבים הם: פתיחה, תקופת ביניים, ושיקום כלכלי. במקרים מסוימים, ניתן לסיים את התהליך אחרי 18 חודשים. אם החובות נוצרו באמצעים פליליים, כמו מעשי הונאה ומרמה, הפרת אמונים וכדומה, ייתכן שבית המשפט יחליט לא למחוק אותם, או להאריך את התהליך.

אם אתם מחפשים עורכי דין ברחובות שיעזרו לכם להתמודד עם ההוצאה לפועל או הנושים, לחצו כאן.

התנאים להגשת בקשה למחיקת חובות

לא כל אחד יכול ליהנות מהתהליך, עליכם לעמוד במספר תנאים שיאפשרו לכם להיכנס לתהליך שיקום כלכלי בתמיכת המדינה, הנה התנאים:

  1. המצב הכלכלי של החייב אינו מאפשר פרעון חובות, גם אם הם עתידיים.
  2. ההתחייבויות הכלכליות של החייב גדולות יותר מערך נכסיו.
  3. סכום החוב מגיע לרף מינימלי שנקבע בחוק, אשר עומד על סה"כ 53,745 ש"ח לשנת 2023. במצבים יוצאי דופן ניתן לקבל אישור למרות שהחוב נמוך מזה.
  4. החייב חי או עוסק בישראל.
  5. הבקשה מוגשת בתום לב ולא מתוך כוונה רעה כמו רצון להתחמקות מתשלום חובות, שבפועל ניתן לפרוע אותם.
  6. החובות נצברו בתום לב ולא מעבירות פליליות, הונאה, חובות מזונות, נזיקין בלתי קצובים, קנסות או הימורים.

כל התנאים האלו חייבים להתקיים כדי שהבקשה למחיקת חובות תתקבל.

לסיכום

החיים עם חובות גדולים הם קשים ולהתמודד עם המצב הזה ללא כניסה לתהליך חדלות פירעון זה מורכב ולעיתים בלתי אפשרי ועלול לגרור אתכם למצב גרוע יותר. אם אתם עומדים בתנאים אתם יכולים להגיש בקשה, להתחיל את תהליך השיקום הכלכלי שלכם, ולהתחיל מחדש.

Picture of מאור בן יעקב

מאור בן יעקב

מייסד הפורטל, יזם, ומומחה לשיווק דיגיטלי לעסקים, כותב הבלוג.